הרצאה: תרפיית הקולות היריבים (Opposing Voices therapy)

הרצאה בה מוצג הרעיון שבני האדם אינם אחד אלא מורכבים מקולות נפש רבים. כל אחד מהקולות מוגדר על ידי עצמו, והוא בעל רצונות משלו, סיפור היסטורי, זיכרונות ואידאולוגיה ייחודית. כל קול מאמין בעצמו ובתרומתו החשובה לקיום. כל קול מאמין בצדקת דרכו, באמיתותו ובעוד ערכים רבים שמחזקים את אמונתו בעצמו. ככל שלאדם קולות יריבים, קיצוניים ולוחמניים יותר כך הוא יסבול ממצוקות נפש ומצוקות הקשורות ליחסיו הבין אישיים. שיפור הדיאלוג הפנימי ויצירת קשר ושיתוף פעולה בין קולות יריבים משפר באופן מידי ומעשי את בריאותו הנפשית של האדם ואת יחסיו עם האנשים בסביבתו, שגם להם קולות רבים. במסגרת ההרצאה משלב ד"ר מבורך את הרעיונות התיאורטיים עם דוגמאות רבות של סיוע לאנשים שסבלו מבעיות קשר בין אישי, זוגי, ובעיות אחרות כגון דיכאון, חרדה, בעיות אכילה, טורדנות מחשבתית ועוד. ההרצאה מקדמת את היכולת של האנשים לראות עצמם באופן מורכב יותר, מפתיע ומתחדש ועם הומור עצמי.סדנה למטפלים – "תרפיית הקולות היריבים"
סדנה ללימוד טכניקה ליצירת שיתוף פעולה בין קולות הנפש.


פרטים טכניים על הסדנה 
הסדנה מיועדת למטפלים (פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים, מטפלים בגישות אלטרנטיביות, יצירה, משחק ומטפלים אחרים) המעוניינים להכיר ולרכוש כלי טיפול רב עצמה. 
הסדנה מתקיימת בתל-אביב, נמשכת 10 מפגשים שבועיים של שעתיים כל מפגש. 
מספר המשתתפים בין 8-12 איש. עלות הסדנה – 2200 ¤ כולל מע"מ. ניתן לשלם בשלושה תשלומים. 
הקבלה לסדנה לאחר מילוי טופס הרשמה וראיון אישי על ידי אחד המנחים. 

 
בסדנה ירכשו המשתתפים כלי טיפולי שמתאים לטפל בבעיות רבות ומגוונות (כגון דיכאון קל, חרדה, התפרצויות זעם, התמכרויות למזון והתמכרויות אחרות ועוד).
הרעיון שעומד בבסיס הסדנה הוא שכל אדם מביא עמו המון קולות פנימיים. חלק מהקולות מצויים במאבק מתמשך זה עם זה, מאבק המעורר חרדות, דיכאונות, התפרצויות זעם, מכאובי גוף, אכילת יתר, טורדנות מחשבתית ועוד. בסדנה נציג תחילה את הרעיון הטיפולי לפיו ניתן להתייחס לקולות הפנימיים כאל קולות עצמאיים, נפרדים זה מזה, בעלי זיכרון ותפיסה היסטורית משלהם, בעלי מטרות ורצונות ייחודיים. קולות אלה מתנגשים זה בזה, רבים ונאבקים, ואין מעליהם קול שהוא מוסכם כקול מרכזי ופוסק. כל השמות והכותרות שניתנו לקול זה או אחר, כמו הקול הצודק, הקול האמיתי, הקול הרע, הקול ההרסני, הקול השקרי וכו' הן כותרות שניתנו מתוך המאבק הפנימי בין הקולות.

בסדנה נלמד כיצד לעודד את הקולות הסמויים והנחשבים לא רצויים לצאת ולהביע את עצמם. נלמד ליצור תנאים לדיאלוג בין הקולות העויינים וליצוחר תנאים נוחים למשא ומתן ושיתוף פעולה. כדי לקדם את הטיפול על המטפל בעצמו להיות ער לקולות השונים אצל ולדעת לקיים משא ומתן פנימי בין הקולות הסותרים. בסדנה נתרגל דיאלוג זה אצל המשתתפים ונעזר גם בדוגמאות מעולם הטיפול. 

 

בסיום הסדנה יקבלו המשתתפים תעודה על השתתפות בסדנה וחוברת הדרכה לשימוש בטכניקה שנלמדה.
"ספר הקולות" שפרסם ד"ר עודד מבורך לאחרונה בהוצאת אבן חושן, הוא רומן מקצועי המתאר את חייו הפרטיים ואת עבודתו של פסיכולוג העושה שימוש ברעיון הדיאלוג הפנימי של קולות הנפש. באמצעות הקיראה בספר ניתן להתרשם וללמוד על טכניקת העבודה באמצעות דיאלוג בין קולות הנפש.