סדנת 'חרדה היא הזדמנות' – פרטים

פרטים טכניים על הסדנה
הסדנה מיועדת לגברים ונשים הסובלים מחרדה מסוגים שונים. (לדוגמה – חרדה חברתית, חרדת קהל, חרדת טיסה, חרדת בעלי חיים וחרקים, חרדת נהיגה, חרדת נטישה, חרדות מפני מחלות והדבקויות, סימפטומים גופניים של חרדה ללא תובנה ברורה, מחשבות טורדניות).
הסדנה מתקיימת בתל-אביב, נמשכת 10- 12 מפגשים שבועיים של שעה וחצי כל מפגש.
מספר המשתתפים בין 6-10 איש. עלות הסדנה – 3200 ש"ח כולל מע"מ. ניתן לשלם בשלושה תשלומים.
הקבלה לסדנה לאחר מילוי טופס הרשמה וראיון אישי על ידי אחד המנחים.

על העבודה בסדנה
הסדנה מונחית באופן אקטיבי לפי תכנית מראש ולפי מצבם של המשתתפים. מהפגישה הראשונה נדרשים המשתתפים לפתח יכולת להגיב אחרת ובצורה מרוסנת יותר למה שעורר בהם בעבר תגובות רגשיות חזקות. מהפגישה השניה מזהים ומגדירים המשתתפים לעצמם את הגירויים החיצוניים מעוררי החרדה, את הסימפטומים הגופנים וההתנהגותיים, את התסריטים והדימויים הפנימיים מעוררי חרדה. מיד לאחר שהרעיונות המרכזיים בטיפול בחרדה, של חשיפה ממושכת לחרדה, מובנים למשתתפים, מתחילים המשתתפים להיחשף בהדרגה לגירויים מעוררי החרדה. המשתתפים נדרשים להקדיש זמן בין הפגישות לקידום ההתמודדות עם החרדה. בכל פגישה נעשה מעקב אחר התקדמות כל משתתף. בשלב מתקדם של הסדנה, לאחר שכל משתתף הטמיע ומיישם את דרכי ההתמודדות עם החרדה מופנה תשומת הלב לניצול ההזדמנות ההתפתחותית המסתתרת בחרדה. כל משתתף מזהה עבור עצמו את ההזדמנות ופועל במקביל להשגתה. בכך מוגשם הרעיון הפילוסופי העומד מאחורי התפיסה שחרדה מהוה הזדמנות צמיחה. לקראת סיום הסדנה מארגנים ומסכמים המשתתפים את הכלים שרכשו להתמודדות עם החרדה. בסדנה ניתנת הדרכה תיאורטית על חרדה ובעיקר נערכים תרגילים חווייתיים של חשיפה והתערבויות טיפוליות מהגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית. כמו כן נעשה שימוש בטכניקות פסיכולוגיות שונות לקדם את ההתמודדות בחרדה בהתאם לצורך של המשתתפים השונים. בין הטכניקות המקובלות ניתן למצוא משחקי תפקידים, גשטלט, דמיון מודרך והיפנוזה. על הטכניקות הטיפוליות בסדנה: מטרתן של כל הטכניקות היא להרחיב את אופני הקיום של האדם, מבחינות התנהגותיות, רגשיות, קוגניטיביות, גופניות, בין-אישיות ועוד. בתחום החרדה, הן נועדות להפגיש אותו עם אפשרויות הקיום המעוררות חרדה, במציאות במחשבה או בדמיון, ולאפשר לו לצעוד בהן בצורה משוחררת יחסית. כוחן והשפעתן של הטכניקות נשען בראש וראשונה על הקשר והאימון שנוצר בין המטפל למטופל. יצירת קשר אינה טכניקה במובן הצר של המילה אך היא מיומנות הניתנת ללמידה ושכלול, ולכן היא מופיעה כאן כראשונה.
1. דיאלוג בין אישי: דיאלוג בגובה העיניים (לעיתים סמכותי או אחר בהתאם לאישיות המטופל), הכרות עם אישיות המטופל, היכרות עם הבעיה המרכזית, יצירת אימון מקצועי, רתימת כוח הרצון לטיפול. הגברת האחריות האישית של האדם על חייו. היכרות עם עולמו של האדם ומצוקותיו במישורי חיים שונים.
2. טכניקות בהביוריסטיות: חשיפה הדרגתית או מהירה, בדמיון או/ו במציאות, לסיטואציות מעוררות חרדה. שימוש בחיזוקים והתניות מסוגים שונים.
3. טכניקות קוגנטיביות: שיחות בעלת אופי של דיון ושכנוע רציונאלי לחשיבה תואמת, יעילה ועקבית יותר, לצד זיהוי וחשיפה של דפוסי חשיבה מעוררי בעיה.
4. טכניקות של משחקי תפקידים ופסיכודרמה: תנועה בין הזדהויות של המטופל עם אחרים או עצמו בתקופות שונות, מה שמאפשר גמישות רגשית, קוגניטיבית התנהגותית ועוד.
5. טכניקות של גשטלט: יצירת אינטגרציה בין חלקי האישית השונים על ידי דיאלוג מוחצן, מה שמאפשר מגע עם הצדדים המאיימים באישיותו של המטופל.
6. טכניקות מטפוריות: תנועה במישורים מטפוריים מסוגים שונים המאפשרים פתרונות ושינויים שאינם מתאפשרים במישורים הקונקרטיים.
7. טכניקות נרטיביות: תנועה מעמדה פסיבית וקורבנית של האדם בסיפור חייו אל עבר עמדה אקטיבית יוזמת ויוצרת, ובכל שינוי מקומה של החרדה ומשמעותה בהקשר האישי.

קיימות טכניקות נוספות ורבות. מיומנותו של מטפל בטכניקות רבות ככל האפשר מאפשרת לו גמישות רבה והתאמת הטכניקה לאישיותו של המטופל ולמצבו בחיים. ההתקדמות בטיפול הפרטני והן הקבוצתי היא לעולם במישורים רבים מקבילים ולא לינארית, גם כשהתנועה היא לעבר יעד מוגדר וברור כמו הפחתת החרדה בחייו של הפונה.

מודל העבודה בסדנה כולל בדרך כלל את ההיבטים הבאים:
1. מיקוד ההתערבות הטיפולית סביב הבעיה המוכרזת ובעיות שוליים המעכבות שינוי (לרב נבחרות בעיה שולית אחת או שתיים בתחום הבין-אישי שלגביהן יש לפונה מוטיבציית שינוי ברורה).
2. תפיסת הבעיות כמושגים של הזדמנות לצמיחה ושל רווחים והפסדים (מגייס כוחות התמודדות רבים, מסייע לפונה לראות את עולמו בצבעים רבים יותר, מכשיר את הקרקע לויתור על אידיאלים ומפתח קבלה עצמית. טכניקת גשטלט או רישום יתרונות-חסרונות מקדמת את השגת המטרה).
3. שיפור המשמעת העצמית לצורך צמצום התלבטויות ומילוי משימות בין הפגישות (פיתוח היכולת של הפונה לשמור על החלטותיו גם אם עמדתו משתנה, מושג בקלות יחסית בעזרת טכניקה של דיאלוג הווה-עתיד).
4. דימוי מדויק של העתיד הרצוי לאחר תום הטיפול (מסע בדמיון מודרך לגבי יום אחד מפורט בחיי הפונה על הפרטים הקטנים שבו והתנהלותו לאחר שינוי. התהליך מלווה לעיתים קרובות במשא ומתן אשר מתחיל במשאלה אידילית ומסתכם בדימוי אפשרות מתקבלת).
5. שיפה מלאה למצבים מעוררי החרדה במציאות ו/או בדמיון, בהדרגה או בהצפה (שימוש בטכניקות של דמיון מודרך, היפנוזה, משחקי תפקידים וחשיפה במציאות. עבור דימויים ומחשבות חודרניים חשיפה גם לאפשרויות).
6. סיכום וארגון הכלים הפסיכולוגיים שנרכשו (ברישום או בקלטת הנשארת ברשות הפונה, טכניקת ראיון-טלוויזיה מקדמת ארגון החומר והפנמתו).
7. הגדרת תהליכי ההמשך לשיפור ההתמודדות בעתיד תוך יצירת מחויבויות ממשיות של הפונה.

היתרונות בעבודה קבוצתית הם רבים, להלן כמה מרכזיים:
1. נורמליזציה של הבעיה.
2. התקדמות של משתתף אחד או שניים מקדמת אחרים באופן ניכר.
3. חשיפה של משתתף אחד לטכניקה מהווה מודל לאחרים.
4. תמיכה הדדית בין המשתתפים במפגש ומחוצה לו.
5. סיוע המשתתפים בהעמדת סיטואציות בין אישיות מעוררות חרדה כתרגיל חשיפה.
6. מאפשר מרחב נוח לשימוש בהומור ככלי משחרר.
7. חסכוני בזמן ובעלות.