הרצאות וקורסים

ד"ר עודד מבורך מעביר קורסים והרצאות חד פעמיות בנושאים הבאים:

1. חרדה היא הזדמנות
2. על מיניות וזוגיות
3. תרמילאים – סכנות וסיכונים
4. למטפלים – יישום רעיונות מהפסיכולוגיה והפילוסופיה האקזיסטנציאליסטית
5. למטפלים – שימוש בכלים טיפוליים להאצה ומיקוד הטיפול
6. למטפלים – תרפיית הקולות היריבים: על הקולות הפנימיים והשגת שיתוף פעולה נפשי

1. חרדה היא הזדמנות
סדרת ההרצאות-סדנאות עוסקת בתופעת החרדה ובהתייחסות ייחודית לחרדה כהזדמנות לצמיחה אנושית. כל אחד מהפגישות תעמוד בפני עצמה אך יחד הן נותנות מבט טיפולי כולל וחדש לחרדה. כל פגישה מורכבת מארבעה חלקים: הרצאה, דוגמאות, תרגיל והפעלה ודיון ושיחה. תת נושאים בסדרת ההרצאות חרדה כהזדמנות:
א. סקירה על תופעת החרדה כפי שהיא מוצגת בגישות המסורתיות בפסיכולוגיה ובפסיכיאטרייה לצד חרדה בגישה האקזיסטנציאליסטית וגישות אחרות הרואות בה הזדמנות וסמן לאפשרויות. החרדה כתופעה אשר יכולה ללמד ולהכווין אותנו להתפתחות.
ב. חרדה והדיאלוג האנושי – עוסקת בחרדה בהקשר של הדיאלוג הבין-אישי והדיאלוג התוך-נפשי. כיצד דיאלוגים אלה עלולים להיות מצומצמים וצרים בתחומים מסוימים והחרדה עשויה לרמז על אפשרות הרחבתם. החרדה מאפשרת לנו לפרוץ סייגים ומגבלות בדיאלוג.
ג. חרדה ושיגעון – טרוף הדעת מלווה בייסורים שקשה לפאר אותם, אך הפחד מהשיגעון לעיתים קרובות הוא הפחד להיות אינדיבידואל. חרדה בשיגעון וחרדה מפני השיגעון יעמדו במוקד המפגש.
ד. חרדה ומוות – החיים מוגדרים על ידי המוות, ממנו צומחת החרדה הקיומית העמוקה מכולן. מהם הדרכים לפתח את הדיאלוג בין החיים למוות ובכך להפוך אותו לידיד מפרה ומעשיר.
ה. חרדה וחופש – "חרדה היא ממשותו של החופש כאפשרות, לפני שחופש זה מומש" טוען הפילוסוף קירקגור. כדי להשתחרר מחרדה בלתי נסבלת זו מוותרים אנשים על החופש, אך כדי לחפון את החופש יש לחגוג את החרדה במסיבה של שחרור.

2. על מיניות וזוגיות סדרה בת שלוש מפגשים (הרצאות, הפעלה חווייתית, דוגמאות ודיון) בנושא קשר זוגי:
א. קשר זוגי – בעיות אופייניות, פתרונות שגרתיים ופריצות דרך.
ב. קשר זוגי – מודלים לא מודעים והשפעתם על הקשר.
ג. קשר זוגי – השילוב האפשרי: להיות חלק ולהיות אינדיבידואל.

3. תרמילאים – סכנות וסיכונים
ההרצאה עוסקת בתופעת התרמילאות בכלל, על המאפיינים האישיותיים של התרמילאים בהשוואה לאחרים, על הסכנות והסיכונים אליהם הם נחשפים, על דרכי התמודדות העומדות בפני התרמילאים עצמם והוריהם. כמו בן יושם דגש על השימוש בסמים בקרב תרמילאים ודרכי התמודדות עם התופעה.

4. למטפלים – יישום רעיונות מהפסיכולוגיה והפילוסופיה האקזיסטנציאליסטית
הרצאה או סדרת הרצאות על הפילוסופיה והפסיכולוגיה האקזיסטנציאליסטית ועל היישומים המעשיים הנגזרים מהם לטיפול פרטני, זוגי וקבוצתי. על הדיאלוג הבין אישי, על השיח הגלוי בנושאי מוות ואיומי קיום אחרים, על הרחבת טווח הקיום האישי, על האחריות והמחויבות האישית, על החופש והמשמעות.

5. למטפלים – שימוש בכלים טיפוליים להאצה ומיקוד הטיפול
הרצאות למטפלים בנושא שימוש בחומרים פלסטיים בטיפול זוגי. שימוש במשחקי תפקידים בטיפול פרטני וזוגי. החצנת דיאלוגים פנימיים ליצירת שיתוף פעולה פנימי. זיהוי הזדמנויות במצבי חרדה. 6. למטפלים – על הקולות ועל השגת דיאלוג ושיתוף פעולה פנימי הרצאה או סדרת הרצאות, עם הדגמות ותרגולים, על החצנת מרכיבי האישיות המוסווים של האדם ויצירת דיאלוג פנימי גלוי ונועז עד להשגת שיתוף פעולה פנימי. בכך להפסיק את הפעולה המשתקת והבעייתית של הכוחות הנוגדים באישיות.

6. למטפלים – תרפיית הקולות היריבים על הקולות הפנימיים והשגת שיתוף פעולה נפשי
הרצאה יחידה או סדנה על הקולות הפנימיים באדם, המוכרים והלא מוכרים ויצירת דיאלוג פנימי לשם השגת שיתוף פעולה ומיצוי הקיום האישי. ההצראהמ לווה בהדגמות ותרגילים.